Повірка лічильників на воду: як і коли повіряти?

04.03.2021

Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України « Про метрологію та метрологічну діяльність » № 1314-VII від 05.06.2014 р. засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці* та повірці** після ремонту.

 

Як часто треба проводити повірку лічильників?

В залежності від типу засобу обліку води (передбачений паспортом засобу обліку) встановлюється міжповірочний інтервал в 3 або в 4 роки від дати останньої повірки, але, як показує практика, не більше трьох разів.

 

За чий рахунок здійснюється періодична повірка квартирних приладів обліку води?

До моменту прийняття  Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (далі – Закон про комерційний облік), відповідно до п. 4. ч. 4 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка , обслуговування та ремонт засобів вимірювальної техніки, що є власністю фізичних осіб, здійснювались за рахунок суб’єктів господарювання, що надають послуги з водопостачання.

Проте, з набранням чинності Закону про комерційний облік, НКРЕКП була прийнята постанова № 1344 від 02.11.2017р. «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26 листопада 2015 року № 2868», згідно з якою із діючих структур тарифів було вилучено витрати, пов’язані з обслуговуванням та  індивідуальних засобів обліку води.

Відповідно до чого з 29 листопада 2017 року повірка та ремонт засобів квартирних приладів обліку води, які знаходяться у власності фізичних осіб, здійснюється за кошти абонентів. Громадяни можуть самостійно обрати підприємство, яке уповноважене проводити повірку засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та яке внесене до Державного реєстру наукових метрологічних центрів, метрологічних центрів і повірочних лабораторій.

 

Як проводяться нарахування під час повірки лічильників?

Періодична повірка засобів обліку води проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. У цей час споживач сплачує за послуги згідно із середньомісячними показниками лічильників за попередні три місяці.

Лічильник є власністю споживача, він несе повну відповідальність за утримання та його експлуатацію.

 

Яка ймовірність проходження повірки лічильника, якщо він експлуатується понад 10 років?

У цьому випадку існує велика ймовірність, що державну повірку він може не пройти. Адже виробники приладів обліку гарантують граничний строк експлуатації лічильників 10-12 років.

 

Де проводити повірку лічильників?

Відповідно до ч.5 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» повірка законодавчо регульованих ЗВТ, що перебувають в експлуатації, проводиться:

–        науковими метрологічними центрами, які мають міжнародно визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами та підвидами вимірювань, та/або із застосуванням національних еталонів;

–        науковими метрологічними центрами, метрологічними центрами та повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки відповідних засобів.

Перелік уповноважених організацій на проведення повірки ЗВТ розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (http://www.me.gov.ua) в підрозділі «Метрологія» розділу «Технічне регулювання» рубрики «Діяльність».

 

Чи можна провести позачергову повірку приладів обліку води за бажанням споживача?

У разі виникнення сумнівів щодо правильності показань квартирних засобів споживач в установленому порядку може проводити їх позачергову повірку за власні кошти, про що інформує виконавця (відповідно до п. 16 постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630).

 

Що робити, якщо лічильник почав пріти чи протікає?

Це сигнал того, що з приладом не все гаразд і його необхідно замінити. Якщо це не зробити своєчасно наслідком може бути затоплення власної квартири та нижніх поверхів.

 

Що важливо знати споживачу перед купівлею лічильника?

Засоби вимірювальної техніки підлягають державним приймальним та контрольним випробуванням з метою затвердження типів цих засобів або контролю їх відповідності затвердженим типам і обов’язковим вимогам нормативних документів з метрології.

Купуючи лічильник, необхідно пам’ятати наступне:

  1. Обов’язкова наявність технічного паспорту приладу обліку. У паспорті має бути вказані тип приладу, діаметр приладу, заводський номер, дата продажу, дата повірки лічильника.
  2. Обов’язково необхідно перевірити комплектацію приладу обліку відповідно до технічного паспорту.

 

*   періодична повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал)

**   повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам

Виникли питання? Задайте їх нам і найближчим часом ми зв'яжемося з вами або зателефонуйте нам за номером +38 (048) 704-08-34
Натискаючи на кнопку, я підтверджую свою згоду з політикою конфіденційності